poniedziałek, 21 czerwca 2010

WIBOR czy LIBOR ?

To w końcu jakie jest oprocentowanie tego kredytu? Takie pytanie ciśnie się na usta, gdy chcemy otrzymać kredyt, a słyszymy WIBOR + 2%. Hmm... ok. A co to ten cały WIBOR, a może LIBOR. Bankowcy jak to panowie i panie w garniturach lubią czynić, muszą wszystko skomplikować, a normalny człowiek musi się namęczyć.

Dlatego chciałem w kilku słowach zdefiniować te dwa pojęcia, tak aby bankowcy już nigdy nas nimi nie straszyli.

WIBOR - wskaźnik WIBOR (od Warsaw Interbank Offered Rate) nazywany jest potocznie ceną pieniądza w Polsce. Podawany jest codziennie o godz. 11.00. Jest to średnia stopa procentowa, po jakiej największe banki w Polsce są skłonne innym bankom udzielić pożyczki w złotych na ustalony okres. Jako, że bank chce zarobić na nas więcej niż na innym banku, doliczają sobie dodatkową marżę. Od tego wskaźnika będzie zależało oprocentowanie naszego kredytu złotówkowego.

LIBOR - wskaźnik nazywany potocznie ceną pieniądza w Europie. LIBOR (od London Interbank Offered Rate) to stopa procentowa kredytów oferowanych na rynku międzybankowym w Londynie. Podawana jest codziennie o godz. 11.00 przez cztery główne banki. Na jej podstawie banki wyliczają oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w walutach USD, EUR, CHF. Niektóre banki wyliczają oprocentowanie na podstawie stopy za trzy miesiące (tzw. LIBOR 3M), inne na podstawie stopy sześciomiesięcznej (LIBOR 6M) lub jednomiesięcznej (LIBOR 1M).


P.S.
W umowie kredytowej musi być zawarta klauzula, że oprocentowanie naszego kredytu zależy od WIBOR (LIBOR). Niektóre banki same, własnym rozporządzeniem ustalają oprocentowanie i zawyżają je, co na własnej skórze (kieszeni) odczuli klienci mbanku.

P.S.2
Najlepsze kredyty mieszkaniowe w EUR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz